آخرین باری که عصبانی شدید کی بود؟ امیدوارم در پاسخ بگویید دست‌کم چند هفته پیش. مسلما عصبانی شدن امر اجتناب‌ناپذیری است، اما زیاد عصبانی شدن یا برای هر موضوعی عصبانی شدن، کاملا به ضرر سلامتی‌تان است.

عصبانی شدن بسیار کار ساده‌ای است و هر محرک کوچکی می‌تواند شما را عصبانی کند، اگر همسرتان فراموش کند کاری را برایتان انجام دهد، می‌توانید عصبانی شوید. اگر کودکتان غذا نخورد، اگر رئیستان کار زیادی به شما بدهد، اگر کسی هنگام رانندگی به حق تقدم شما توجه نکند و هزار دلیل دیگر می‌تواند شما را عصبانی کند، اما باید بدانید که در مقابل این محرک‌ها می‌توانید عصبانیت خود را کنترل کنید، اما بهتر است قبل از آن مضرات عصبانیت را بخوانید.

محققان ثابت کرده‌اند که عصبانیت واقعا می‌تواند قاتل انسان باشد. در واقع عصبانیت و سایر احساسات شدید و منفی می‌توانند ضربان قلب را در افراد مستعد به شکل بیمارگونه یا حتی کشنده‌ای تغییر دهند و جان فرد را به خطر بیندازند.

جالب است بدانید که آمارها نشان می‌دهد، سالانه بیش از 400 هزار نفر در آمریکا بر اثر ایست ناگهانی قلب جان خود را از دست می‌دهند.

براساس مطالعات جدید، عصبانیت بیش از سایر عوامل خطرآفرین مانند کلسترول بالا، بیماری عروق کرونر و سیگار کشیدن در ایجاد بیماری‌های قلبی موثرست.

به گزارش ایسنا در پژوهشی که توسط محققان دانشگاه‌ هاروارد انجام گرفت، تعداد 774 نفر با متوسط سن 60 سال تحت بررسی قرار گرفتند و سطوح خصومت و عصبانیت، چربی خون، انسولین، ناشتا، فشار خون، وزن، نوع غذا و نیز میزان مصرف سیگار در آنها در یک دوره 3 ساله مورد ارزیابی قرار گرفت.

در پایان این تحقیق مشخص شد که میزان ناراحتی رگ‌های قلبی در ارتباط با عوامل عصبانیت و خصومت در مقایسه با سایر عوامل بسیار بیشتر است.

تحقیقات نشان می‌دهد که عصبانیت‌های شدید و مزمن با بروز بیماری‌های قلبی، سرطان، سکته مغزی، سرماخوردگی، آنفلوآنزا و افسردگی مرتبط هستند.

به گفته پژوهشگران؛ افرادی که نمی‌توانند عصبانیت خود را کنترل کنند با فروپاشی خانواده و بیماری‌های جسمی و روانی مواجه می‌شوند. متاسفانه عصبانیت و خشم تنها زمانی جدی گرفته شده و تحت درمان قرار می‌گیرد که فرد دست به جنایت یا اقدامات خصمانه می‌زند.

پژوهشگران معتقدند که عصبانیت بیش از
هر واکنش احساسی دیگری روی روابط شخصی اثرات منفی می‌گذارد.

خطرهای عصبانی شدن

از محرک‌های خفیف گرفته تا پرخاش‌های شدید، عصبانیت ضربان قلب و فشارخون را افزایش می‌دهد، اما گاهی اوقات حتی اثرات عصبانیت مخر‌ب‌تر می‌شود.

افرادی که غالبا احساس جوشی شدن و از کوره در رفتن دارند معمولا دچار مشکلات فیزیکی مانند زخم معده و حمله قلبی می‌شوند.

در واقع عصبانیت واکنش طبیعی در برابر رویدادها و اتفاقات هر روزه است. این احساس واکنش صحیح در برابر هر موقعیتی است که تهدید واقعی به نظر می‌رسد، اما مساله این است که عصبانیت را می‌توان طوری هدایت کرد که نیروی محرک مثبتی در پشت کارهای ما باشد.

عصبانیت و مجادله بخش‌های طبیعی از روابط سالم هستند، اما عصبانیتی که منجر به تهدیدات، خشونت‌ها و پرخاشگری‌هایی مانند زدن و آسیب رساندن شود، طبیعی و سالم نیست.

از لحاظ روان‌شناسی افراد ستیزه‌جو اغلب به عنوان افرادی لجباز، کم‌تحمل، تندخو و زودرنج و همیشه دارای اظهارنظر شناخته می‌شوند. این افراد غالبا در درگیری و ستیزه هستند یا در کلام بیان می‌کنند که احساس می‌کنند می‌خواهند کسی یا چیزی را بزنند. ستیزه‌جویی شما را از سایر مردم به انزوا می‌کشاند.

عصبانیت و ستیزه‌جویی دایمی باعث بالا رفتن فشار خون و افزایش خطر ابتلا به افسردگی، حملات قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری‌ها می‌شود.

اغلب افرادی که اظهار می‌کنند درصد بالایی از عصبانیت و ستیزه‌جویی دارند، از شدت بالای اضطراب، استرس، غمگینی و خستگی نیز رنج می‌برند.

به خودتان مسلط باشید

بدیهی است که برخی افراد به طور طبیعی عصبانی‌تر از سایرین هستند. این افراد اغلب با ژن بدخلقی متولد می‌شوند. آنها نسبت به مشکلات، تحمل و بردباری کمتری دارند، نمی‌توانند از عوامل آزاردهنده روزانه به آسانی بگریزند و اغلب جانب عصبانیت را ترجیح می‌دهند.

این خلق و خو به آنها احساس قدرت می‌دهد. در واقع احساس آنها از خودشان به توانایی آنها در عصبانی شدن مربوط می‌شود.

جهت دادن به احساسات در واقع نوعی از غلبه کردن است. اگر نیروی عصبانیت شما باقی‌مانده باشد و آن را در کناری پنهان کرده باشید این امر می‌تواند عواقب جدی‌ مانند ابتلا به افسردگی در پی داشته باشد. به علاوه عدم بروز عصبانیت می‌تواند منجر به پرخاشگری نهفته شود.

از این‌رو اگر در معرض درونی کردن خشم خود قرار دارید الگوی بهتر این است که آن را بروز دهید، اما برای بروز آن باید با اعتماد به نفس و مسلط عمل کنید.

شما می‌توانید بدون این که به دیگران آزاری برسانید به طور واضح نیازهایتان را مطرح کنید که این روشی سالم و خوشایند برای مقابله با عصبانیت است.

روش‌های مختلفی برای کنترل و بررسی عصبانیت وجود دارد. شما می‌توانید یاد بگیرید که چگونه احساسات خود را در یک مسیر سازنده و مثبت قرار دهید.

روش‌های نفس کشیدن عمیق مانند مدیتیشن، ورزش‌هایی مانند یوگا، تجسم کردن تجارب آرامش‌بخش مانند
قدم زدن در طبیعت و تکرار کردن عبارت‌هایی مانند آرام باش یا خونسرد باش می‌تواند به شما کمک کند که خشم یا عصبانیت خود را کنترل کنید.

اگر در یک گفتگوی پرخاشگرانه هستید خود را آرام کرده و به آنچه می‌گویید، بیندیشید. این کار حتی به شما کمک می‌کند که به صحبت‌های فرد مقابل گوش دهید.

مثلا در یک مشاجره که در آستانه عصبانیت هستید، گوش کردن به صحبت‌های فرد مقابل، کمک می‌کند که یک واکنش با دقت نشان دهید. به این ترتیب شما حتی می‌توانید مشکل اصلی را کشف کنید.

پس اگر کمی به خودتان مسلط شوید، نه‌تنها عصبانیت در مسیر مثبت هدایت می‌شود بلکه همیشه پیروز و سلامت خواهید بود.

مریم روزبهانی