وقتی تو حرف نمی‌زنی...
بیشتر زنان این تصور را دارند که مرد زندگی آنها جزو افرادی است که بشدت کم‌حرف و ساکت است و این همیشه برایشان سوال بوده که چرا آنها احساساتشان را به زبان نمی‌آورند؟

اما حقیقت این است که مردها نیز دوست دارند در مورد آرزوهایشان، ترس‌هایشان و احساساتشان صحبت کنند، اما وقتی در مقابل شما تنها هستند، معمولا شبیه مجسمه می‌شوند.

زنان با خود می‌اندیشند چرا همسر من نمی‌تواند برای چند دقیقه چشم از تلویزیون بردارد و در مورد روابط زندگی‌مان یا مسائل مالی یا چک‌ها و یا حتی در مورد منظره حیاط صحبت کند؟ چرا نمی‌تواند حتی 10 دقیقه در مورد اتفاقاتی که امروز در محل کارش افتاده بگوید؟

از هر 5 زن یکی معتقد است که معمولا درگیری‌های بین او و همسرش به دلیل همین عکس‌العمل کلامی مرد در مقابل صحبت‌های وی است.30 درصد مردان نیز بر این باورند که همین درگیری‌ها موجب شکست آنان در برقراری ارتباط می‌شود. چرا این مشکل باید به این روال ادامه یابد؟

شاید یک علت این باشد که حتی هنگامی که مردان دوست دارند احساسات خود را بیان کنند، احساس راحتی لازم را با طرف مقابل خود ندارند.

مردان کمی ملاحظه کار هستند

هیچ بحثی نیست که زنان در برقراری ارتباط بسیار ماهر هستند. بدون فکر قادرند هزاران سوال را بی‌وقفه بیان کنند و آنها را به هر موضوعی ربط دهند. زنان در استفاده از کلمات قدرت بالایی دارند و می‌توانند در مورد هر چیزی و در هر زمانی بحث کنند.

زنان سعی می‌کنند مهارت «سوال و جواب» را با دوستان خود تمرین کنند، بنابراین هنگام گفتگو و بحث در حالت برتر قرار دارند.

مردان نیز این موضوع را می‌دانند و این گفته زنان را که مردان نمی‌توانند براحتی ارتباط برقرار کنند قبول دارند. در نتیجه مردان از زیاد صحبت کردن می‌ترسند، چرا که یک سخن اشتباه برای آنان بیشتر مشکل‌ساز خواهد بود.

مردان آرام آرام وارد صحبت می‌شوند

به این دیدگاه‌ها توجه کنید

دیدگاه زنان:

دیدگاه مرد:

هنگامی که مردها به خانه می‌رسند، درست شبیه کسانی هستند که از دوی ماراتن بازگشته‌اند و اینک منزل آنها حکم همان خط پایان را دارد. این‌که چقدر صبح خورشید زیبا بوده یا آفتاب دل‌انگیزی بوده است، شاید جزو آخرین مواردی باشد که دوست دارند در مورد آن گفتگو کنند.

موارد دیگری نیز در ابتدای فهرست کارهای مردان در ابتدای ورود آنان به منزل وجود دارد:

14 درصد از آنان می‌خواهند ایمیل‌های خود را چک کنند. 12 درصد دوست دارند ابتدا به حمام بروند و 10 درصد به محض ورود منتظر خوردن شام هستند.موضوع مشترک در اینجا این است که آنها پس از گذراندن یک روز پر مشغله و راه‌انداختن کار بقیه، می‌خواهند کمی هم برای خود زمان صرف کنند و به خودشان برسند.در نتیجه هنگامی که مرد پس از گذراندن یک روز پر‌استرس در محیط کار به خانه بازمی گردد، اگر بلافاصله از او انتظار یک مکالمه طولانی را داشته باشید، بیشتر باعث عقب‌نشینی او در این ارتباط شده‌اید.

مردان در ابراز احساسات زبانی ضعیف‌ترند

معمولا مردان بیشتر ترجیح می‌دهند به جای بیان احساسات، دوست داشتن خود را با گرفتن گل و یا کارهای بسیار ساده حتی در حد عوض کردن روغن ماشین همسرشان نشان دهند و هنگام صحبت کردن نیز بیشتر در مورد کار و عمل می‌گویند تا احساسات.

برای مثال، معمولا بسیاری از مردان برای بیان علاقه درازمدت خود در رابطه‌شان، به جای صحبت مستقیم در مورد عشقی پایان‌ناپذیر، برنامه‌هایی که برای مسافرت تابستان سال آینده چیده‌اند را توضیح می‌دهند.

هر دو نوع این ارتباط کلامی یک معنا را می‌رساند. او دوست دارد به جای اینکه احساساتش را با شعر بیان کند، آن را با خریدن بلیت هواپیما نشان دهد. این یکی از دلایلی است که مردان در محیط کار که دنیای عمل است از خانه که قلعه‌ای است که احساسات در آن بنا می‌شود، راحت‌تر صحبت می‌کنند.

اما اگر در خانه طوری رفتار کنید که وی احساس کند در محیط کار است، می‌بینید که سخنگوی خوبی است، حتی هنگامی که موضوع مورد بحث شما زندگی و دوست داشتن باشد. در این موارد عبارتی با عنوان «وزارت داخله» به کار می‌رود که نشان می‌دهد چگونه مردان می‌توانند از مهارت‌های کاری خود برای موفقیت در خانه استفاده کنند.

مردان شرایط سخت را دوست ندارند

هنگامی که مردی کم‌صحبت است و زن وی سعی می‌کند به هر طریقی وی را وادار به حرف زدن ‌کند، در واقع این وضع را تشدید می‌کند. همانند زمانی که متهمی در مقابل پلیس، علاقه‌ای به پاسخ دادن ندارد و پلیس بیشتر و بیشتر وی را تحت فشار قرار می‌دهد، در نتیجه سوالات بیشتر مساوی است با سکوت بیشتر.

اخیرا در یک نظرسنجی مشخص شد 65 درصد مردان نمی‌خواهند شریک زندگی‌شان سوالات زیادی در مورد خود آنها بپرسد.

واضح است که بسیاری از مردان از احساسات خسته شده‌اند، چون همانند کسی می‌شوند که در جایگاه متهم قرار گرفته است.

آنها لزوما چیزی را مخفی نمی‌کنند، فقط ترجیح می‌دهند احساسات گیج‌کننده‌ای که حتی خود نیز از آن سر در نمی‌آورند را برای فرد دیگری بیان نکنند.

روشی که از قدیم در این گونه مواقع استفاده می‌شده است شرایط را بهتر خواهد کرد: کمی عقب بروید، به او فرصت بدهید که به آرامی وارد مکالمه شود به طور حتم راحت‌تر با شرایط کنار می‌آید.

البته باید تاکید کرد موارد گفته شده در مورد همه مردان و زنان یکسان نیست.

اجازه هست من اول برای رفع خستگی دوش بگیرم؟
همسر من به محض این‌که از در خانه وارد شد، باید تمام اتفاقاتی که در طی روز رخ داده را با جزئیات تعریف کند. به‌علاوه به‌جز چند بار مکالمه تلفنی و چند تا ایمیل، تقریبا 10 ساعت است که از همدیگر خبر نداریم و با هم مفصل صحبت نکرده‌ایم!